Kościół filialny w Dziewięcierzu - Moczarach

Dziewięcierz – niewielka miejscowość w gminie Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczów w odległości ok. 6 km od Werchraty. Początkowo jako Dziewięcior, była wsią królewską, założona w 1565 r. przez Andrzeja Myszkowskiego, swego czasu starostę lubaczowskiego. W 1630 r. wieś liczyła 53 domy. W 1880 r. wieś liczyła 1822 mieszkańców, w tym 1497 grekokatolików i 106 katolików, jeden z przysiółków Eisingen zamieszkały był całkowicie przez Niemców. W przeszłości miejscowość znana jako ośrodek garncarski. Osobliwością Dziewięcierza jest jego rozmieszczenie. Dziewięcierz składa się z oddzielnych części, które razem tworzą jedną wieś położona na dość rozległym terenie. Na wieś składało się 12 przysiółków: Dziewięcierz, Dolina – Popowa, Dolina Dunajecka, Moczary z Truścianką, Hruski, Słotwina, Łuh, Kiernica, Łosyny, Srocza Dolina, Czornije, Eisingen. Eisingen była kolonią niemiecką. Niemcy osiedlili się w Dziewięcierzu pod koniec XVIII w. w czasie akcji kolonizacyjnej prowadzonej przez Cesarza Józefa II. Stanowili jakby oddzielną społeczność. Mieli swoja szkołę, swego sołtysa jak i świątynie ewangelicką. Przed II wojną światową należał Dziewięcierz do zbiorczej gminy w Potyliczu. W miejscu funkcjonowała parafia greckokatolicka. Katolicy należeli do parafii katolickiej w odległym o 4 km Potyliczu. Na wsi funkcjonowała szkoła 7 – klasowa. Polacy mieszkający w Moczarach założyli Towarzystwo Szkoły Ludowej przy której funkcjonowała 4 – klasowa szkoła, gdzie uczono tylko po polsku (nauczała w niej nauczycielka o nazwisku Cymbelan) oraz świetlica. Na miejscu budynku dawnej szkoły i świetlicy stoi nowo wybudowana kaplica katolicka z 1993 r. Zachowała się obok figura Matki Bożej z 1932 r. wykonana przez kamieniarzy z Brusna. II wojna światowa całkowicie zmieniła oblicze Dziewięcierza. Znaczna część wsi znalazła się za granicą po stronie obecnej Ukrainy. Po stronie polskiej nieliczne rodziny mieszkają na Moczarach oraz Dolinie i Słotwinie. Utworzone tez zostały nowe osiedla w ramach tworzenia PGR – ów: PGR – Dziewięcierz i PGR – Niwki Horynieckie. We wsi Moczary znajduje się mogiła dwóch czerwonoarmistów. W 1941 r. oddział niemiecki odkrył na wsi karabiny a zaraz potem żołnierzy sowieckich, którzy ukrywali się w cywilnych ubraniach. Spędzono mieszkańców całej wsi i dokonano publicznego rozstrzelania. Jest też nieopodal zabudowań zapomniana mogiła czterech osób, które zginęły z rąk UPA. Pochowani są tam: Wiśniowska Zofia, Snihur Aleksander, Świętojańska Józefa oraz jej córka Maria. Pochodząca z okolic Narola Świętojańska  była łączniczką Armii Krajowej pomiędzy Narolem a Rawą Ruską.